[-]
مهمان محترم به این انجمن خوش آمدید!
ورود به انجمنثبت نام در انجمن
زمان کنونی: شنبه 3 فروردين 1398, 5:38 بعدازظهر
نام کاربری:
کلمه عبور:


ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
حالت موضوع بندی | حالت خطی
« فرهنگ استفاده از انجمن های وب
نویسنده متن پیام
Bonyanalam
موسس و مدیر كل فارس‌وب
*******
مدیران ارشد

ارسال ها: 789
گروه کاربری: مدیران ارشد
ثبت نام: شنبه 8 ارديبهشت 1386
وضعیت: Offline

تعداد تشکرها از کاربران دیگر: 13
تشکر شده: 519 بار در 272 پست

دوستی می گفت ما که انجمن ها رو از خارج آوردیم ، کاش فرهنگشو هم می آوردیم ، گفتم ما ایرانیا خودمون فرهنگ ساز بوده و هستیم و می تونیم فرهنگ ایده آل رو برای خودمون انتخاب کنیم ، واسه همین تصمیم گرفتم چیزائی رو که به ذهنم میاد و برای فعالیت در انجمن ها یک "فرهنگ" به حساب میاد رو جمع آوری کنم ، شما هم اگه چیزی به ذهنتون می رسه حتما" به این مطلب اضافه کنید تا مرجع خوبی برای گسترش فرهنگ استفاده از انجمن های فارسی زبان باشه .

قبل از همه چیز خوبه تا با توضیحی اجمالی فرومز (انجمن ها) رو تشریح کنیم :

فروم (Forum) در زبان انگلیسی به معنای میدان ، بازار، مجمع عمومی ، دادگاه و ... می باشد ؛ طبق همین عناوین نام انجمن ها ی وب نیز به فروم انتصاب شده است . انجمن های وب وسیله ای بسیار مفیدند ؛ چرا که شخص بدون زحمت زیاد و به دور از محیطی رسمی قادر به آموزش ؛ رفع مشکل و اشتراک گذاری اطلاعات از هر نقطه ای از دنیا می باشد .

همونطور که در مجامع عمومی فرهنگ خاص و افرادی با پست های مختلف وجود دارند ، انجمن های وب نیز از این قاعده مستثنی نیسند و برای پیشبرد اهداف و کنترل بهینه نیازمند به یک فرهنگ یا قانون یکسان و افرادی با پست ها و منصب های گوناگونی می باشد ؛ افرادی که طبق تخصص و نوع فعالیت دارای اعتبار و قدرت منحصر به فردی در انجمن ها مي باشند.

1 - همه ی اعضا حکم مدیر را دارند و می بایست در قبال اعضای دیگر و کلا" مصائب فروم احساس مسئولیت داشته باشند ؛ به گونه ای که گرداننده ی انجمن هستند . در مواقع اختلاف دو عضو ، یک عضو ارشد و یا مدیر حل اختلاف كرده و آن دو تابع وی هستند .

2 - تعداد ارسال های یک فرد نشانگر ارشد بودن آن فرد است ؛ اما از آن مهمتر منش و رفتار محترمانه و اخلاق دوستانه و حس مسئولیت پذیری یک عضو نشانه ی ارشد بودن آن عضو است .

3 - اعضا می بایست در کمال احترام منظورشان را بیان کنند و از طعنه و نیش و کنایه پرهیز کنند .

4 - زماني كه يك كاربر سوالی را مطرح نمود ، بدون ارسال مجدد ؛ مي بايست تا دريافت پاسخ از ديگر اعضاء منتظر بماند ، در صورتی که درخواست وي بي جواب ماند ، به این معنی است که کسی پاسخ سوال وی را نمی داند ، کاربر در این حالت موظف است پاسخ را در جائی دیگر جستجو کرده و پس از حصول ، نتیجه را در همان انجمن برای گسترش اطلاعات دوستانش باز گو نماید .

5 - شایسته نیست که فردی فقط برای پرسیدن سوال به انجمن ها رجوع کند ، همانطور که قبلا" توسط اعضای دیگر به هدف خود رسیده است ، وی نیز موظف است دوستان خود را در حل مشکلاتشان یاری دهد ؛ بدین گونه است که پرباری انجمن ها حاصل می شود .

6 - از عناوین مناسب برای مطلب خود استفاده کند ؛ عناوین نبایستی کلی باشند و طوری باشند که ذهنیت اعضا را به آن موضوع بسیار نزدیک کرده و آنها تا حدی به موضوع واقف شوند ، لازم است کاربران از عناوینی مثل "کمک" و یا "یک سوال" و یا "خیلی مهم" و از اين قبيل به شدت پرهیز کنند .

7 - در انجمن ها هیچ کس خادم دیگری نیست ! همه به هم در نشان دادن راه و چاه ؛ دوستانه و در حد راهنمائی کمک می کنند ؛ همانطور که هیچ معلمی مشق شاگردش را انجام نمی دهد ، هیچ کاربری نبایست انتظار داشته باشد که کارهای شخصی شان توسط اعضای انجمن صورت پذیرد ! جستجو در وب يك وظيفه ي شخصي است !

8 - تمام کاربران مشکل یا بحثشان را در انجمن ها مطرح کرده اند و در انجمن ها هم جواب می گیرند ، شایسته نیست اعضای دیگر به ارتباط خصوصی با کاربران مبادرت ورزند .

9 - تبلیغات بازرگانی در انجمن ها (به هر نحوي) ممنوع است ! چه بسا افرادی با عوام فریبی قصد سوء استفاده از کاربران را داشته باشند ؛ مطمئنا" افراد اغفال شده همه چیز را از چشم مديران انجمن می بینند و بدین صورت اعتبار انجمن ها زیر سوال می رود .

10 - در صورتی که از جانب کاربران جدید الورود رفتاري مغایر با فرهنگ انجمن ها دیده شد ، کاربران موظفند در کمال بزرگواری و به صورت عمومی و دوستانه کاربر را از اشتباه خود آگاه سازند ، باشد تجربه ای برای دیگر کاربران تازه وارد .

11 - غرور بی جا که در تضاد دوستی است نبایستی در انجمن ها از کاربری بروز کند ؛ به کرسی نشاندن حرف به هر طریق ، دلسرد کردن کاربران مبتدی و به رخ کشیدن سواد و معلومات و تعریف از خود چه مستقیم و چه غیر مستقیم در انجمن ها جائی ندارد . از رفتار يك فرد مي توان به علم و شعور وي پي برد .

12 - وقتی از فرهنگ ها صحبت می کنیم ، چه اعضای عادی و چه اعضای کهنه کار و چه مدیران مشمول این فرهنگ ها می باشند ، کاربران ارشد و مدیران نبایستی از قدرت خود سوء استفاده کنند و باید بدانند که از نظر قدرت جز مسئولیت بیشتر ، فرقی با دیگر اعضا ندارند . اعضای حرفه ای باید این را قبول کنند که دست بالای دست بسیار است و درخت هر چه پر بار تر ، سر به زیر تر !

13 - شایسته نیست کاربری در موضوعی که کاملا" به آن واقف نیست به پرسش دیگران جواب دهد و یا احیانا" با شک و شبهه مسئله ای را مطرح نماید ، چون این امر ممکن است به گمراه نمودن افراد زیادی منجر شود .

14 - گفتار هر فرد می بایست برای خود یا دیگران مفید واقع شود ؛ انجمن یک اتاق چت يا كامنتينگ وبلاگ نیست ! شایسته نیست شخصی به جای ارائه ی مباحث پر مغز ؛ از خندانک ها (اسمایل) و مطالب سطح پائين استفاده نماید .

15 - هر مدیر مسئول انجمن خودش می باشد و می بایست در حد توانش پاسخگوی تمام مباحث مطرح شده در انجمن ذیربط باشد .

16- انجمن ها محل بحث و تبادل نظر به طور دوستانه است ؛ هيچ كاربري حق ندارد با پا فشاري روي نظر خود سعي در نفي كردن نظرات ديگران داشته باشد ، نظرات هر شخص محترم است و انجمن ها جائي نيست كه در آن نظرات و شخصيت ديگران زير سوال برده شود .

17- زماني كاربري يك مبحث (تاپيك) باز مي كند ، به منزله ي اين است كه وي در حال سخنراني و يا كنفرانس دادن در حضور اعضاء انجمن است . به عبارت ديگر ؛ اهميت يك تاپيك بسيار زياد بوده و مي بايست جامع ، كامل ، مهم ، اصولي و رسمي باشد .

18 - در پست ها فقط زماني از نقل و قول (quote) استفاده مي كنيم كه يك يا چند پست از مطلب اصلي فاصله گرفته ايم و يا قصد پاسخگوئي به چند عضو در يك پست را داشته باشيم ؛ چنانچه مخاطب ما نويسنده ي قبلي است و يا بحث حول يك محور مي چرخد ، نيازي به استفاده از نقل و قول نمي باشد .

از تمام اعضاء تقاضا دارم چنانچه از مديران انجمن ها رفتاري مغاير با اين بند ها مشاهده نمودند ؛ با ذكر بند به مدير مربوطه گوشزد كنند ؛ مخصوصا" خود بنده و مديريت انجمن ها Silence .


كمي خودماني تر در [ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]
[ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]

[ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]

آخرین ویرایش ارسال در: شنبه 24 شهريور 1386 10:39 قبل‏ازظهر توسط Bonyanalam.

يكشنبه 4 شهريور 1386 9:36 قبل‏ازظهر مشاهده وب سایت این کاربر یافتن تمام ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط: meandyou - Melika - Etra - hamdardi - nbarajzrryk
نویسنده متن پیام
meandyou
عضو علاقمند
*
کاربر فارس وب

ارسال ها: 75
گروه کاربری: کاربر فارس وب
ثبت نام: پنجشنبه 21 تير 1386
وضعیت: Offline

تعداد تشکرها از کاربران دیگر: 16
تشکر شده: 48 بار در 19 پست

خوب نوشتی
امیدوارم همه ما اینو بخونیم و بهش عمل کنیم :)


Sometimes that is the way you have to do it: you go right back to the beginning

[ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]

يكشنبه 4 شهريور 1386 9:41 قبل‏ازظهر مشاهده وب سایت این کاربر یافتن تمام ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
نویسنده متن پیام
Etra
عضو تازه کار
*
کاربر فارس وب

ارسال ها: 7
گروه کاربری: کاربر فارس وب
ثبت نام: جمعه 2 شهريور 1386
وضعیت: Offline

تعداد تشکرها از کاربران دیگر: 2
تشکر شده: 4 بار در 3 پست

اونقدر جامع و كامل بود كه فكر نميكنم چيزي ازش جامونده باشه ولي كاش اينو مثل اعلاميه حقوق بشر ميزديم سر در انجمنها


[ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]

[ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]

يكشنبه 25 شهريور 1386 11:05 قبل‏ازظهر یافتن تمام ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
« قدیمی های بعدی | جدید های بعدی »
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

کاربران در حال بازدید از این مبحث
 1 مهمان

نمایش نسخه قابل چاپ
ارسال مطلب به یک دوست
اشتراک در این موضوع | افزودن موضوع به لیست موضوعات مورد علاقه

پرش به انجمن: