[-]
مهمان محترم به این انجمن خوش آمدید!
ورود به انجمنثبت نام در انجمن
زمان کنونی: پنجشنبه 30 خرداد 1398, 2:05 قبل‏ازظهر
نام کاربری:
کلمه عبور:


ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
حالت موضوع بندی | حالت خطی
« اعتبار سنجی فرم ها و ضرورت آن در طراحی سایت (قسمت اول)
نویسنده متن پیام
sorooshpardaz
عضو تازه وارد
*
کاربر فارس وب

ارسال ها: 1
گروه کاربری: کاربر فارس وب
ثبت نام: چهارشنبه 6 مرداد 1395
وضعیت: Offline

تعداد تشکرها از کاربران دیگر: 0
تشکر شده: 0 بار در 0 پست

گاهی اوقات طراحان موارد اساسی و پایه برای کاربردی بودن یک طرح را فراموش می کنند و یکی از این موارد پایه و اساسی اعتبار سنجی فرم ها می باشد بطوریکه برای مثال کاربر تمام قسمت ها و فیلد های مورد نیاز فرم را پر میکند اما برخی فیلدها به اشتباه پر شده است. اما چه چیزی باید این عملکرد را کنترل کند و فرم ها را اعتبار سنجی کند

بعنوان مثال اعتبار سنجی به اینصورت است که به کاربر حین پر کردن فرم ها کمک میکند که اطلاعات را با فرمت درست وارد کند و اگر خطایی رخ داد متوجه شود.در این موارد لازم نیست تمام فیلدها پر شود تا خطا گرفته شود بلکه با پر شدن هر فیلد، فیلد پر شده اعتبار سنجی می شود و در صورت بروز خطا به کاربر خطا را اعلام میکند.
هدف از اعتبار سنجی

هدف اصلی از اعتبار سنجی فرم ها، زمانی است که کاربر اطلاعات را اشتباه وارد کرده تا با کاربر صحبت کند ترکیب اعتبار سنجی در طراحی صفحات فرم کار دشواری نیست اما معمولا طراحان آن را برای مرحله آخر رها می کنند.

اعتبار سنجی فرم ها باعث می شود که اطلاعات به درستی پر شود و اطلاعات با مقادیر صحیح در فرم ها قرار گیرد.که این می تواند موجب غفلت و عدم درج اعتبار سنجی برای فرم ها و در نتیجه مشکل حین ثبت فرم و نیمه کار رها کردن آن توسط کاربران شود.

در این مقاله و مقاله بعدی نه تنها در مورد اعتبار سنجی فرم ها بلکه در مورد انواع و مدلهای مختلف خطاهای رایج حین پر کردن فرم ها صحبت می کنیم:

اعتبار سنجی فرم ها می تواند هم در سمت سرور و هم در سمت کاربر انجام شود.
1.اعتبار سنجی سمت سرور

در این روش سرور اطلاعات را دریافت می کند و بوسیله یکی از زبان های سمت سرور اطلاعات را اعتبار سنجی می کند در این مورد اگر اطلاعات اشتباه باشد صفحه بازگردانی می شود و اطلاعات باید مجددا از اول وارد شوند.

این روش روشی امن است و حتی اگر جاوا اسکریپت مرورگر کاربر خاموش باشد بازهم بدرستی عمل می کند اما مشکلی که دارد این است که کارر تا انتهای پر کردن فرم و زدن دکمه تایید متوجه خطاها نمی شود.این کار باعث واکنش کند از سمت سرور می شود.

2.اعتبار سنجی سمت کاربر

اعتبار سنجی سمت سرور به اندازه کافی قوی و امن است اما برای ایاد تجربه کاربری موثر می توان از اعتبار سنجی سمت کاربر استفاده کنید.متدهای جاوا اسکریپیتی که تعریف می کنید در این روش باعث اعتبار سنجی فرم می شود.3.اعتبار سنجی برای دریافت اطلاعات ضروری

یک راه برای راهنمایی کاربر برای دریافت اطلاعات ضروری است که م یتوان از علامت ستاره در کنار فیلدها ضروری استفاده کرد.ممکن است کاربران قدیمی با این روش اشنا باشند و مبتدیان با این روش اشنایی نداشته باشند که برای اطلاع انها می توانید بعنوان نکته یا تذکری در کنار فرم بنویسید که علامت ستاره به معنای فیلدهای ضروری است.
4.اعتبار سنجی فرمت اطلاعات وارد شده

یکی دیگر از موارد اعتبار سنجی فرمت اطلاعات وارد شده است.بطور معمول بهتر است کاربر را ملزم کنید که برای فیلدها از فرمت های خاصی پیروی کند برای اگاه سازی کاربر می توانید از تذکراتی حین پر کردن فرم استفاده کنید.مانند آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است.


5.اعتبار سنجی حین ویرایش اطلاعات

زمانی که کاربران اطلاات خود را تصحیح می کنند بهتر است یک سری اطلاعات اضافی از کاربر دریافت کنید تا اطلاعات اصلاح شده تغییر کند برای اینکار می توان از پسورد و تایید پسورد استفاده کنید و دکمه برای تایید اینکار در فرم قرار دهید که این دکمه باید با رنگ و اندازه مشخصی در فرم قرار گیرد.در اینصورت پس از وارد کردن پسور و تایید پسورد و زدن دکمه تایید فرم اعتبار سنجی می شود و اگر دو مقدار پسورد وارد شده باهم یکسان نباشند برنامه اخطار می دهد.

منبع: [ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]|سروش پرداز

يكشنبه 7 شهريور 1395 7:27 بعدازظهر یافتن تمام ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
« قدیمی های بعدی | جدید های بعدی »
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

کاربران در حال بازدید از این مبحث
 1 مهمان

نمایش نسخه قابل چاپ
ارسال مطلب به یک دوست
اشتراک در این موضوع | افزودن موضوع به لیست موضوعات مورد علاقه

پرش به انجمن: